Az egyik leghíresebb vámpíros mű a Drakula. 1931-ben készült el az első Drakula film, Amerikában, melynek főszerepét Lugosi Béla, magyar színész játszotta. A világ leghíresebb vámpírlakaját, Bram Stoker, ír szerző regénye hozta létre. A film 1897-ben, a Drakula regény alapján készült, melynek főszereplője valós személy volt: Vlad Tepes havasalföldi uralkodó.
Az írót valószínűleg a fennmaradt mondák, legendák valamint írásos dokumentumok ösztönözték a regény megírására.
Az irodalom a XVIII. században kezdte felfedezni a vámpírt, mint műve tárgyát. Az első modern vámpírköltemény 1748-ban jelent meg, Der Vampir címmel. A vámpír téma első irodalmi feldolgozásának azonban Goethe: A korinthusi menyasszony című balladáját tekintik. A gótikus és a romantika irodalma, egyre gyakrabban teszi művei hősévé, illetve antihősévé a vérszívó alakokat.
A következő jelentősebb vámpírkönyv John Polidori tollából fakad, melyet 1816-ban írt.
A regény nem várt vámpír-őrületet indított el Európa- és világszerte. Megjelent a Drakula vendége című regénye, ez azonban nem aratott széles körű sikert. A Drakulát 42 országban, 22 nyelvre fordították le, magyarul először 1898-ban jelent meg.
A 20. század elején a vámpír kevésbé tartozott az irodalom kedvelt alakjai közé, bár akadtak írók akiket megragadott. Közéjük tartozott Baudelaire is.
Az újabb áttörés a 80-as évek közepén történt, mikor Anne Rice megjelentette Vámpírkrónikák, majd az Új vámpírtörténetek című novella sorozatait. A Krónikák első novelláját az Interjú a vámpírral-t nagy sikerrel vászonra is vitték.
A modernkor „vámpírőrültjei”re Anne Rice világa jelentős mértékű hatást gyakorol. Először írt a vámpírok szemszögéből, s nem a vámpírvadászokéból.
Magyar vonatkozásban is találkozhatunk vámpírokkal az irodalomban, például Babits Mihály: Vérivó leányok című versében
A XXI. Században, szinte mindenhol beleakadhatunk, valamilyen vámpíros műbe, legyen az irodalmi műalkotás, film, színházi darab, vagy akár festmény is. Vegyük például Csók István, Vámpírok c. festményét.
COPYRIGHT |